afzooni
05 بهمن 1401 - 11:58

۲۱ هزار و ۵۳۵ نفر از زلزله‌زدگان در خوی امدادرسانی شدند

سرپرست جمعیت هلال احمر آذربایجان‌ غربی گفت: با پایان عملیات امدادرسانی به زلزله‌زدگان خوی، به بیش از ۲۱ هزار و ۵۳۵ نفر از مردم مناطق زلزله‌زده امدادرسانی شدند.

حمید محبوبی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به اتمام عملیات امدادرسانی به زلزله‌زدگان خوی، اظهار داشت: امدادرسانی به مردم مناطق زلزله‌زده، با حضور 915 نفر از امدادگران انجام شد که در قالب 52 روستا و با برپایی 9 اردوگاه اسکان اضطراری شامل 8 اردوگاه شهری و یک اردوگاه روستایی بود.

وی افزود: در مجموع تعداد خانوارهای امدادرسانی شده 4 هزار و 307 خانوار شامل 21 هزار و 535 نفر از مردم بودند که از خدمات و امدادهای نیروهای هلال احمر بهره‌مند شدند.

سرپرست جمعیت هلال احمر آذربایجان‌ غربی، عنوان کرد: اقلام توزیع شده میان زلزله‌زدگان شامل 4 هزار و 307 تخته چادر، یک هزار و 119 تخته موکت، 3 هزار و 166 تخته پتو، 526 شعله والور، 2 هزار و 574 شعله بخاری برقی، یک هزار و 500 عدد آب‌میوه و 2 هزار و 680 بسته غذایی 72 ساعته بود که ارزش ریالی آن‌ها بیش از 353 میلیارد و 763 میلیون و 800 هزار ریال می‌شود.

وی حضور نیروهای امدادی هلال احمر در ارزیابی خسارات مناطق زلزله‌زده خوی را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: 915 نفر از نیروهای عملیاتی هلال احمر در قالب 60 تیم عملیاتی به ارزیابی خسارات و امدادرسانی به زلزله‌زدگان پرداختند که در این راستا 201 دستگاه خودروی سبک و سنگین به‌کار گرفته شد.

محبوبی ابراز داشت: از دقایق ابتدایی زلزله علاوه بر تشکیل ستاد مدیریت بحران در مرکز کنترل و هماهنگی عملیات EOC استان و سازمان امداد و نجات، ستاد مدیریت حوادث استانداری با حضور مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان و ستاد مدیریت بحران شهرستان‌های متاثر نیز تشکیل شد، همچنین طبق وظایف و اهداف از پیش تعیین شده برای خانه‌های هلال، در همان لحظات ابتدایی زمین‌لرزه خوی، 15 خانه هلال در روستاهای اطراف شهرستان خوی با هماهنگی مرکز فرماندهی ستاد استان به‌حالت آماده باش درآمده و بلافاصله ارزیابی وضعیت افراد و ابنیه روستا را قبل از رسیدن تیم‌های ارزیاب جمعیت هلال احمر آغاز و نتایج را به ستاد فرماندهی عملیات استان اعلام کردند.

وی از تهیه و توزیع 15 هزار پرس غذای گرم در تمامی مناطق زلزله‌زده با مشارکت خیرین و نیروهای داوطلب هلال احمر به همراه اعضای یکی از موسسات خیریه خبر داد و گفت: در ادامه همراهی داوطلبین و خیرین، علاوه بر تهیه 430 پرس غذای گرم برای عوامل اجرایی هلال احمر و اهدای اقلام غیرنقدی شامل 507 پتوی دو نفره، 100 بسته نان خشک، 970 قوطی کنسرو تن ماهی و 500 قوطی کنسرو لوبیا با مشارکت خیرین شرکت مس به خانواده‌های آسیب‌دیده، مدرسه‌ای پیش‌ساخته با ظرفیت 50 نفر به دانش‌آموزان روستاهای همجوار بدلان، قریس و صوفی شهرستان خوی نیز اهدا شد.

سرپرست جمعیت هلال احمر استان آذربایجان‌ غربی خاطرنشان کرد: اعضای تیم سحر شهرستان خوی متشکل از یک تیم که در دوره‌های آموزشی و تخصصی حضور داشتند، با هدف خدمت‌رسانی، ارائه حمایت‌های روانی و خدمات فرهنگی به کودکان، عازم مناطق زلزله‌زده شدند. این اعضا خدمات خود را در قالب 3 گروه تخصصی گروه PFA کمک های اولیه روانشناختی، گروه CFS فضای دوستدار کودک، گروه MDI رسانه و مستندسازی ارائه دادند.

وی در پایان تاکید کرد: امدادرسانی و حمایت جمعیت هلال‌احمر از زلزله‌زدگان تا پایان برطرف شدن آلام مردم زلزله‌زده شهرستان خوی ادامه دارد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 996965